top of page
Dr. Bödecs Péter

Mélyvénás trombózis (MVT) hajlam

Frissítve: 2022. nov. 9.

A trombózisnak, két fajtája van: vénás és artériás. Lényege, hogy az érrendszerben vérrög (trombus) képződik, és részlegesen vagy teljesen elzárja a véráram útját. Előfordulhat, hogy a vérrög egy leszakadt része vagy maga a teljes vérrög továbbsodródik, majd szűkebb érszakaszhoz érve beékelődik, és ott okoz elzáródást (embólia). A trombózis lehetséges kiváltó okait három csoportra oszthatjuk: bekövetkezhet valamilyen érfalsérülés miatt, okozhatja a keringés lelassulása, illetve a vér alvadékonyságának fokozódása.


A trombózis egyik leggyakoribb típusa a mélyvénás trombózis, amely a mélyen fekvő vénákban alakul ki, legtöbbször az alsó végtagokban. Az innen leszakadó trombusok az esetek többségében a tüdő verőereibe jutnak (tüdőembólia), de más szervekhez, például az agyba is elérhetnek. A trombózis önmagában nem halálos, de súlyos tüdőembólia esetén akár végzetes is lehet.


A MVT-t az ösztrogént tartalmazó fogamzásgátló szerek hormon hatása, hormonterápia, illetve a várandóssággal kapcsolatos hormonváltozások is provokálják.


Az egyik legelterjedtebb öröklött tényező a Leiden-mutáció, amely miatt egy aktivált véralvadási faktor - az V. faktor - fehérjeláncát az aktivált protein C (APC) nevű enzim nem képes bontani, emiatt pedig a vér fokozottan alvadékonnyá válik. Szintén sokaknál kimutatható a protrombin gén G20210A, azaz a II. alvadási faktor protrombin génjének mutációja, amelynek következtében a szokásosnál nagyobb mennyiség képződik ebből a véralvadást elősegítő fehérjéből. Lényeges megemlíteni a metiléntetrahidrofolát-reduktáz (MTHFR) génmutációit is, amelyek hatására a folsavhasznosulás zavart szenved, (folát pótlás!) így megemelkedik a homociszteinszint, károsodnak az érfalak, és fokozott plakk-képződés jelentkezik.


Előfordulása kb. 2 ezrelék, de az öröklődő hajlam miatt azoknál, akiknél az egyenes ági rokonságban előfordult MVT, embólia, a trombózis hajlam (trombofília) gyakorisága jóval nagyobb.


A szűrővizsgálat bárki számára elérhető vérből, vagy szájnyálkahártya-törlésből származó sejtek genetikai vizsgálatával (genetikai panel).


Mikor indokolt a szűrés ?

  • családi halmozódás esetén

  • amennyiben fiatal korban (45 év alatt) tromboembólia lépett fel

  • ha enyhe provokációra trombózis lép fel (pl. gipszelés)

  • versenysport esetén

  • ismétlődő vetélések esetén


Lezajlott trombózis esetén egyéb, véralvadás zavarral kapcsolatos vizsgálatra is szükség lehet (véralvadás-panel).


74 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Leleteken előforduló gyakoribb rövidítések

AC: has kerülete AC: amniocentézis (magzatvíz mintavétel) ASK: amnioszkóp (magzatvíz tisztaságának ellenőrzése) AD: has átmérője BPD:...

Vérzészavarok 40 éves kor előtt és után

A vérzészavarokról azért írok, mert áttekintve a különböző weblapokon található leírásokat azt tapasztaltam, hogy sok információ a...

Comments


bottom of page